Прага (Карлови Вари – Дрезден – Виена)

Термин 06 Март

1 ден  06.03.2020 СКОПЈЕ – ПРАГА

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 11:30ч. Поаѓање на автобусот во 12:00 ч. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

 

 2 ден  07.03.2020 ПРАГА

Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со локален водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Еврејската четврт, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Предлагаме  крстарење со брод по реката В’лтава со локален водич. Доживејте ја Прага од една друга димензија.  Слободно време за индивидуални прошетки. Сместување во хотел. Ноќевање.

 3 ден   08.03.2020 ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ

Појадок. Препорачуваме полудневен  излет до бањскиот центар Карлови Вари. Посета на деветнаесет извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка како и музејот на Бехеровка .  Враќање во Прага во  попладневните часови . Препорачуваме  посета на пивница во средновековен амбиент со спектакуларна програма и традиционален ручек со вклучен пијалок ( 2 пијалока). слободно време за прошетки низ центарот на Прага. Ноќевање 

4 ден  09.03.2020 ПРАГА – ДРЕЗДЕН

Појадок.Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато  : Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики,прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага. Ноќевање.   

5 ден  10.03.2020 ПРАГА – ВИЕНА

Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT. По пристигнувањето  во Виена, прошетка низ стариот дел на градот:  Стефан Плац, катедралата Св. Стефан …  Слободно време за индивидуални прошетки. Поаѓање за Скопје во вечерните часови.  Ноќно возење.

 6 ден 11.03.2020 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во пладневните часови

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 31.01.2020: 139 евра / 8.62денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  159 евра / 9.860 денари

 

 ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 3 ноќевања со појадок  во хотел 3* НП во Прага(околина)
 • Организација и водство на програмата
 • Посета и разглед на Виена
 • Попатна посета  на  OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  210 ден
 • Разглед на Прага со локален водич  (10€)
 • Факултативен излет Карлови Вари   (25€)
 • Крстарење со брод по Влтава  (20€)
 • Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма  (35€)
 • Целодневна посета на Дрезден  (30€)
 • Туристичка такса 1 евро по лице на ден
 • Влезници за музеи и локалите
 • Доплата за еднокреветна соба  4.650 ден.

 

Please follow and like us:
error
Facebook
Facebook
Follow by Email