МАДРИД

17 март   СКОПЈЕ – СОФИЈА – МАДРИД

Состанок на групата на паркингот спроти Холидеј Ин во 08.00 часот. Се патува преку граничен премин Деве Баир. Пристигнување на аеродромот во Софија. Полетување за Мадрид во 17.00 и пристигнување во 19.55 часот. Трансфер и сместување во хотел. Слободно вечер. Ноќевање.

 

18 март    МАДРИД

Појадок. Прошетка низ центарот по познатата авенија Гран виа, плоштадот Пуерта дел сол, фонтаните Нептуно и Сибелес. Препорачуваме посета на симболот на Мадрид, Кралската палата од 18 век, една од најдобро зачуваните во Европа, каде се одржуваат најзначајните кралски церемонии, гала вечери и приеми… Посета на музејот REINA SOFIA, познат по делата на сликарските великани: Пикасо, Миро и Дали, каде се наоѓа и славната Пикасова “Guernica”. Прошетка преку познатиот парк Ретиро и посета на еден од најголемите музеи во светот, музејот Прадо, кој располага со една од најбогатите светски збирки на уметнички дела на прочуените шпански уметници: Ел Греко, Веласкез, Гоја, Рибера, Мурило… Можност за посета на стадионот „Сантиаго Бернабеу“,  на кој настапува славниот фудбалски клуб „Реал“. Слободно време за индивидуални прошетки и вечера во некој од одличните ресторани во градот, познат по своето гастрономско богатство. Ноќевање.

 

1март     МАДРИД – ТОЛЕДО

Појадок. Екскурзија до Толедо, град-музеј под заштита на УНЕСКО, патување до срцето на Кастиља и старата престолнина на Шпанија. Посета на видиковецот на брегот на реката Тахо од каде што се пружа прекрасна глетка кон градот. Во културно – историското наследство на Толедо длабоки и сеуште видливи траги оставиле, Христијаните, Арапите и Евреите. Градот е ризница на историски знаменитости од готика до барок. Посета на црквата Св. Томас позната по своите ремек дела на големиот уметник Ел Греко. Враќање во Мадрид во попладневните часови. Во вечерните часови, факултативно, можност за уживање во заводливиот ритам на шпанската музика и танци Фламенко, надополнети со популарниот пијалок сангрија. Ноќевање.

 

20 март     МАДРИД – ЕЛ ЕСКОРИАЛ – СОФИЈА

Појадок. Полудневен излет во местото Ел Ескориал – кралското место и манастирот Св. Лоренцо, кое денес функционира како манастир, музеј, Кралска палата, училиште и кралска гробница. Трансфер до аеродромот во Мадрид. Полетување за Софија со во 20.50 и пристигнување во 01:15 часот. Трансфер и пристигнување во Скопје следниот ден во раните утрински часови.

 

Цена за упалти до 20.12:        359€ ( 22.260 мкд)

Цена на аранжманот:                  399€ (24.740 мкд)

 

Цената вклучува:                                                                                                                                                                                                                        

 • Авионски превоз на релацијата Софија – Мадрид – Софија
 • Трансфер Скопје – Софија – Скопје
 • Рачен багаж – 1 торба со димензии 40х30х20см со максимална тежина до 8 кг
 • Организиран трансфер Ародром – Хотел – Аеродром
 • Сместување во Хотел во Мадрид на база 3 ноќевања со појадок
 • Разглед на Мадрид според програмата
 • Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси 3.990 мкд
 • Доплата за кабински багаж до 10кг -2.400 мкд /  чекиран багаж – куфер до 10кг – 2.500 мкд  / 20кг – 3.300 мкд *(цената е променлива, инфо во агенција при резервација)
 • Факултативна целодневна посета на Толедо со вклучен автобуски превоз  55 евра
 • Факултативна полудневна посета на Ел Ескориал 45 евра
 • Факултативна посета на Фламенко програма со пијалок 55 евра
 • Влезници во локалитетити
 • Карти за локален превоз (метро)
 • Патничко-здравствено осигурување
 • Туристичка такса – се плаќа на рецепција во хотел
 • Доплата за еднокреветна соба 600 мкд

 

Напомена:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 25 патници. За реализација на факултативните излети потребен е минимум од 20 особи. За факултативните излети задолжитело е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот како би се направиле навремени резервации.
 • За овој програм важат Опшите Услови на патување на СКТМ 
 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето
 • Т.А.Магелан Травел Сервис го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена нараспоредот во програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Начини на плаќање:

 • Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата (важи и за цената во предпроидажба). Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање. 
Please follow and like us:
error
Facebook
Facebook
Follow by Email